راهنمای ۵ قفله کردن اطلاعات دیجیتالی

تکنولوژی ژوئن 26, 2016 No Comments

این روزها دیگر کاری نیست که با کامپیوتر انجام نشود. چه در خانه و چه در محیط کار ما نیازمند استفاده از این ابزار هستیم و البته بخش مهمی از اطلاعات مالی، شخصی و سوابق و تقریباً هر چه که در زندگی داریم به کامپیوترهایمان وابسته است.

به همین خاطر است که می‌گویم باید برای جلوگیری از آسیب دیدن اطلاعات یا سرقت و از دست رفتن آن‌ها بسیار مراقبت کنید.

برخی کارهای معمول و روزمره هستند که می‌توانند امنیت اطلاعات شما را با خطر مواجه کنند و باید هر چه زودتر جلوی آن‌ها را بگیرید.

اول از همه اینکه سعی کنید تا حد ممکن از هیچ نرم‌افزار کِرَک شده (قفل‌شکسته)‌ استفاده نکنید. کسی که می‌تواند یک نرم‌افزار را کرک کند بعید نیست که توانایی سرقت و یا آسیب رساندن به اطلاعات شما را از طریق همان نرم‌افزار داشته باشد! این موضوع برای این اهمیت دارد که بیشتر نرم‌افزارهایی که در کشور ما ایران به فروش می‌رسند از این نوع هستند. هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی گیرد! پس چرا کسی باید امکان دسترسی رایگان شما به یک نرم‌افزار غیر رایگان فراهم کند؟ با کمی جستجو شما به راحتی می‌توانید از نرم افزارهای رایگان و جایگزین نرم‌افزار اصلی استفاده کنید که تقریباً سعی می‌شود همه امکانات نرم‌افزار اصلی را داشته باشند. چاره‌اش کمی جستجو در اینترنت است.

دوم اینکه اگر به توصیه قبلی هم عمل نکردید حداقل آنتی ویروس و  فایروال سیستم خود را از مراکز معتبر بخرید یا اینکه از نمونه‌های رایگان شرکت های مختلف استفاده کنید. آنتی ویروس و فایروال سیستم عامل رایانه شما در نقش پلیس و دژ سیستم فعالیت می‌کنند و وقتی خود آن‌ها آلوده باشند هر لحظه امکان از دست رفتن تمام دارایی دیجیتال شما وجود دارد! تازه آنتی ویروسها و فایروالهای کرک شده بعد از مدتی به روز رسانی نمی‌شوند و این باعث می‌شود دیوارهای دژ امنیتی شما بپوسد و تمهیدات، بی‌اثر شود.

سوم اینکه از بکارگرفتن فلش دیسک ها تا حد امکان خودداری کنید و حداقل اجازه ندهید هر کدام از دوستان و آشنایان فلش دیسک خود را به رایانه شما متصل کند. فلش دیسکها ابزارهایی مفید هستند که در اختیار داشتن آن‌ها می‌تواند باعث سهولت انتقال اطلاعات شود اما به همین راحتی باعث سهولت انتقال برنامه‌های مخرب و ویروسها هم می شوند!

چهارم اینکه هرگز روی لینکهای ناآشنا و مهیج کلیک نکنید. با یک کلیک ساده و لحظه‌ای، ممکن است که اطلاعات مهم‌تان را در معرض دسترسی هکرها بگذارید یا برای همیشه آن‌ها را از دست بدهید. هیچ فایل پیوستی از طریق ایمیلهای غریبه دانلود نکنید و در صورت دریافت این‌گونه فایلها از دوستان یا مشتریانی که می‌شناسید حتماً با آنتی ویروس معتبر آن را چک کنید.

در آخر هم همیشه امنیت فیزیکی ابزارهای خود را جدی بگیرید و آن‌ها را در دسترس عموم نگذاشته و به کسی امانت ندهید.

هارددیسک، رایانه،موبایل یا هر وسیله دیجیتال دیگری در صورتی که به دست فرد دیگری بیافتند قابلیت تخلیه  اطلاعاتی را دارند و تمام راهکارها مثل رمزهای عبور، آنتی ویروس و.. برای جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز ممکن است نقطه ضعفهایی داشته باشند. در حقیقت این ابزارها برای پیشگیری از وقوع اتفاقاتی هستند که ممکن است با وجود اتخاذ همه تمهیدات امنیتی رخ دهند اما وقتی خودتان ساده‌ترین اصول نگهداری را رعایت نکنید هیچ کارایی نخواهند داشت.

سخت‌است؟‌ اما به ریسک عدم رعایتش، نمی‌ارزد!

ایمان خلیلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.