ده عادتي كه شما را در شبكه‌هاي اجتماعي منفور مي‌كند

شبکه های اجتماعی ژوئن 26, 2016 No Comments

از هر هفت نفر انسان روي زمين، حداقل يك نفر از فيس‌بوك استفاده مي‌كند، و بيش از 200 بيليون مطلب در طول سال توييت مي‌شود. در چنين شرايطي ممكن است ما از ديد بسياري، آزاردهنده باشيم. ده تكنيك زير عاداتي است كه باعث مي‌شود فردي در شبكه‌هاي اجتماعي منفور گردد.

 1. فروشندگي دائمي

يكي از بدترين كارها در شبكه‌هاي اجتماعي، پست كردن مطلب تنها با هدف تبليغ محصولي براي فروش است. اين كار بسيار لوس و آزاردهنده است.

كاركرد اصلي شبكه‌هاي اجتماعي برقراري مكالمه است. هيچكس دوست ندارد با يك فروشنده دوره‌گرد هم‌كلام شود.

 1. ارسال اتوماتيك پيام‌ خوشامدگويي براي دوستان و دنبالگرهاي (follower) جديد

شما ممكن است فكر كنيد ارسال پيام براي فردي كه تازه دنبالگر توييتر شما شده است بسيار جالب و جذاب است، اما كارشناسان توصيه مي‌كنند با دقت گام برداريد.

ارسال پيام خوشامد و تشكر از پيوستن به دنبالگرها و همراهان شما، بسيار جالب و مفيد است اما ارسال پيام اتوماتيك در توييتر كه عمومي و فاقد هرگونه مطلب شخصي است، شما را آدمي بي‌توجه نشان مي‌دهد و آزاردهنده است.

 1. oversharing

حتي اگر تنها 10 نفر از دوستان صميمي با شما در ارتباط باشند، باز هم به‌روزرساني وضعيت و توييت كردن اطلاعات و اتفاقات خصوصي خود و دوستانتان بسيار نفرت‌انگيز است. براي اين منظور مي‌توانيد به آنهايي كه مي‌خواهيد در جريان قرار گيرند، پيامك بدهيد يا تماس تلفني بگيريد.

 1. تشكر نكردن

اگر كسي سوال شما را پاسخ داد يا شما را راهنمايي نمود، تشكر نكردن و ناديده گرفتنش مانند اين است كه كسي كه دري را براي شما باز نگه داشته، ناديده بگيريد.

 1. ارسال چندباره مطالب

ارسال مطلب يا لينكي ده بار در طول دو ساعت، ممكن است شانس ديده شدن توسط افرادي بيشتر را افزايش دهد اما در عين حال بسيار از افراد براي فرهنگ ديجيتالي شما از دنبال كردن مطالب شما منصرف و پشيمان مي‌شوند.

 1. به اشتراك‌گذاري داستان‌هاي محلي و  نامه‌هاي زنجيره‌اي

قبل از اینکه شما چیزی تکان دهنده را به اشتراک بگذاريد، با يك جستجوی سریع در گوگل از صحت آن مطمئن شويد.

 1. VAGUEBOOKING

مطلبي بسيار مبهم كه فقط براي عده‌اي خاص قابل درك هست. پست‌هايي مانند: به نظرم ديگر مي‌دانم دوست واقعي‌ام چه‌كسي است.

 • براي دريافت توجه و نظر نوشته مي‌شود. به‌روز‌رساني وضعيت با Vaguebooking معمولا داستان و درامي بين چند دوست است. اين نوع درام‌ها در جذب دنبالگر در توييتر و دوست در فيس‌بوك اثر معكوس دارد.
 1. هشتگ‌ربايي

اگر مي‌خواهيد از (trending hashtag) استفاده ‌كنيد حتما مطالب مرتبط با آن را بخوانيد سپس استفاده كنيد به صرف اينكه هشتگي داغ شده است از آن استفاده نكنيد . چون ممكن است شما اسم بندر يا كافه‌اي كه در آن بوده‌ايد و اتفاقا داغ (trend)شده است را در ذيل عكسي استفاده كنيد اما دليل داغ شدن اين هشتگ طوفان يا حادثه تروريستي، بوده باشد. بنابراين قبل از استفاده از هشتگ‌هاي داغ از دليل داغ شدن آنها باخبر شويد.

 1. فقدان ادب و نزاكت

به نظر مي‌رسد در پهنه ديجيتال بايد از فيلتري قوي‌تر از آنچه در زندگي واقعي داريم، استفاده كنيم. اما در عمل برعكس است. ما ممكن است مطلبي را در دنياي ديجيتال مطرح كنيم كه هرگز رودرروي فرد نگوييم. اين در حالي است كه بي‌ادبي ما در زندگي روزمره ثبت نمي‌شود اما در رسانه‌هاي ديجيتال ثبت مي‌شود. اگر مي‌خواهيد به صنف يا قشري يا حزبي سياسي توهين كنيد با خود فكر كنيد اگر در مقابل چند نفر از همكاران خود باشيد يا در جمع اعضاي خانواده و دوستان از همين ادبيات استفاده مي‌كنيد؟ مطمئنا چنين نيست.

 1. استفاده اشتباه از حروف و نشانه‌ها

اينكه در زبان انگليسي حرف اول تمام كلمات داخل جمله را با حروف بزرگ بنويسيد يا تمام جمله را با حروف بزرگ تايپ كنيد، و يا اينكه توقع داشته باشيد منظورتان را از خلال نشانه‌ها برسانيد، بسيار گمراه كننده است.

ایمان خلیلیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.