چطور با ایمیل پول در بیاریم؟

تکنولوژی ژوئن 28, 2016 No Comments

بازاریابی در دنیای دیجیتال راه و رسم خود را دارد و از کانال‌های مختلفی انجام می‌شود. شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها، جستجوگرها و … بخشی از آن‌ها هستند. یکی دیگر از موارد که دیگر جزء روش‌های قدیمی ولی هنوز کارا محسوب می‌شوند، بازاریابی ایمیلی است. ایمیل مارکتینگ این روزها هنوز که هنوز است پس از نزدیک به ۲ دهه، همچنان کاربرد دارد و هم به استقبال کاربران امید دارد و هم به خریدِ مشتری‌ها. و البته در این میان سربلند هم بیرون آمده است.

ایمیل مارکتینگ یک ایراد بزرگ دارد. به قدر فعالیت در شبکه‌های اجتمالی دلربا و جذاب نیست، اما خوشبختانه این مشکل را هم می‌توانید با مشاهده نتایج استفاده از این روش‌ها وقتی که لبخند رضایت را بر چهره خود دیدید حل کنید. ایمیل‌ها هنوز که هنوز است یکی از تاثیرگذارترین نوع اطلاع‌رسانی آنلاین به شمار می‌روند که می‌ةوانند کسب و کار شما را رونقی بی‌سابقه دهند.

ممکن است حرف من را باور نکنید اما ۱۰ نکته زیر می‌تواند شما را مجاب کند که آستین بالا زده و برای این کار چاره‌ای بیندیشید.

 

نخست- نفوذ بالاتر

بیشتر از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون حساب اینترنتی وجود دارد که ۹۵ درصد مصرف کنندگان آن، لااقل هر روز یک بار ایمیل شخصی‌شان را بررسی می‌کنند. رقابت در این زمینه بالاست که خب این روزها در این جامعه دوان دوان به سمت سرمایه‌داری و توسعه چیز عجیبی نیست. افراد زیادی هستند که این روزها فیس‌بوک را ترک می‌کنند یا از فضای توییتر دلزده می‌شوند اما کسی را می‌شناسید که تصمیم گرفته باشد دیگر از ایمیل شخصی استفاده نکند؟ اگر چنین چیزی را کسی به شما بگوید همان قدر می‌توایند به عقل او شک کنید که اگر کسی بگوید برای کسب و کارم نمی‌خواهم از ایمیل‌ مارکتینگ استفاده کنم.

 

دوم- ریچِ بیشتر

ریچ در شبکه‌های اجتماعی به تعداد افرادی می‌گویند که پتانسیل رسیدن پیام به آن‌ها وجود دارد. برای مثال در صفحه‌های فیس‌بوک ممکن است شما صدهزار طرفدار داشته باشید اما تنها چند هزار نفر از آن‌ها از هر پیام شما مطلع شوند. در ایمیل‌ها این نسبت به مراتب هنوز بیشتر از شبکه‌های اجتماعی است. به طور متوسط در بازاریابی از طریق پست الکترونیک،‌۱۸ درصد از پیام‌های ایمیل به مقصد نمی‌رسند. ۴ درصد به پوشه هرزنامه‌ها منتقل می‌شوند و ۲۲ درصد به این ترتیب از گردونه خارج میشوند اما ۷۴ درصد از پیام‌های ارسالی راه خودرا می‌روند که همین‌جای کار از فیس‌بوک نتیجه قابل قبول‌تر است.

 

سوم- عمر فعالیت

در یک مطالعه‌ای که اواخر منتشر شده است، اعلام شد که ۷۵ درصد دسترسی به پست فیس‌بوکی، در ۲ ساعت و نیم اولیه است. در مقابل، هر توییت پس از ۵ دقیقه کهنه می‌شود ولی ایمیل به این سادگی‌ها نمی‌میرد. می‌نشیند در صندوق پستی مشتری یا مخاطب شما تا در آن باز شود و تازه تازه خوانده شود. در حقیقت تا زمانی که آن را دور نینداخته باشند، در جای خود باقی است و این مزیت دیگری برای بازاریابی از طریق پست الکترونیکی به شمار می‌رود.

 

چهارم- بازگشت سرمایه

۶۰ درصد از بازایابان آنلان می گویند در ازای هر یک واحد هزینه برای ایمیل مارکتینگ، در صورتی که درست انجام شده باشد گاهی ۴۴/۲۵ واحد بازگشت سرمایه متصور هستند. بازاریابی ایمیلی، بر اساس تحقیقات سوشیال ماث، بیشتر ار ۵۰ درصد سرمایه را همواره باز می‌گرداند. این‌جا تفاوت ارسال ایمیل حساب‌شده و حضور در شبکه‌های اجتماعی این است که اولی هزینه‌زا و دومی گران است. همواره نمی‌توان به نفع یکی رای داد اما در شبکه‌های اجتماعی فعالیت رایگان است ولی استراتژی سنگین‌تری می‌طلبد در حالی که در ایمیل مارکتینگ، کار آسوده‌تر و مطمئن‌تر پیش می‌رود.

 

پنجم- تحلیل و آنالیز

شبکه‌های اجتماعی این روزها فرمول‌‌ها و آمارگیری‌های خاص خود را دارند. همه قابل محاسبه‌اند اما نیاز به کارشناس و استراتژیست شبکه‌های اجتماعی دارید، در صورتی که ردیابی ترافیک ناشی از ارسال ایمیل شما، بسیار آسان‌تر است. رشد دسترسی، میزان باز شدن ایمیل، لغو عضویت در خبرنامه، پیگیری فروش و شناخت کاربران از طریق ایمیل،‌هنوز هم با گذشت این همه سال از فعالیت شبکه‌های اجتماعی مستقیم‌تر و راحت‌تر است .

 

ششم- دربرگیری

شما می‌توانید عبارت‌های ایمیل و تعامل را کنار هم بگذارید بدون آن‌ که پشیمان شوید. روی یک کاغذ بنویسید: «آخرین باری که به یک ایمیل جواب دادید کی بود»؟ اگر شما کسب و کاری کوچک دارید ایمیل زدن می‌تواند سریع‌تر از توییتر یا فیس‌بوک شما را به مقصد برساند. تعامل میان فردی که ایمیل برای او ارسال شده و شما که ارسال کننده هستید، آموخته‌تر از آن است که بخواهید به کاربر چیزی بیاموزید. برخی از کمپین‌های ایمیلی می‌خواهند که کاربران به آن ایمیل جواب ندهند در صورتی که به نظر من این یک اشتباه مسلم است. بگذارید مخاطب با شما به طور دو نفره و خصوصی وارد دیالوگ شود. قطعا از وی بیشتر از پیش خواهید آموخت و او را بیشتر با کسب و کار خود پیوند می‌دهید.

 

هفتم- خصوصی سازی

ایمیل تنها کانال ارتباط خصوصی است که باقی مانده است و ارتباط را به ناب‌ترین شکل برای بازاریابان فراهم می‌کند. شما ممکن است عاشق رسانه‌های اجتماعی باشید اما پولی که برای تارگت دقیق در آن شبکه‌ها خرج می‌کنید بدون آن‌که نظر یک مشاور رسانه‌های اجتماعی را بپرسید، بیش از پولی است که لازم است در ایمیل مارکتینگ هزینه کنید.

 

هشتم- تبلیغات

۷۷ درصد کاربارن ایمیل تبلیغاتی را ترجیح می‌دهند. در حالی که ۴ درصد کاربران فیس‌بوک از تبلیغات دل خوشی دارند و در شبکه لینکدین، این رقم به صفر درصد تحمل کاربران برای دریافت تبلیغات می‌رسد.

ارسال ایمیل، حس به مخاطره افتادن حریم خصوصی را در میان کاربران کمتر تحریک می‌کند. ایمیل‌ّا اگر جذاب باشند حتما با واکنش مثبتی مواجه خواهند شد. کوپن تخفیف و مانند آن هم می‌تواند موفقیت را چندبرابر کند.

 

نهم- ارتباط با موبایل‌داران

۶۶ درصد ایمیل‌هایی که به جیمیل می‌آیند، توسط گوشی‌های هوشمند باز می‌شوند. این یعنی نقش گوشی‌های همراه در دنیای امروز بیشتر از کامپیوتر هاست. ارسال ایمیل‌هایی با قصد بازاریابی، می‌تواند به راحتی با دنیای تازه وب هماهنگ باشد. رقم‌های مربوط به استقبال از روی موبایل، به هی وجه رقم‌های کمی نیستند که بتوان نسبت به آن‌ها بی‌توجه بود. موبایل‌ها را باید جدی گرفت و ارسال ایمیل‌ برای مخاطبینی که روی موبایل‌ها هستند را هم بیشتر. این چیزی است که به تازگی به دنیای ایمیل مارکتینگ افزوده شده و به معنای سازگاری این شیوه با دنیای امروز است.

 

دهم- شخصی‌سازی

ایمیل‌ها این قدرت را دارند که بخشی از آن‌ها را وقتی برای هزاران نفر می‌فرستید شخصی‌سازی کنید و به نظر برسد که برای همان فرد ارسال شده است.

این موضوع مهم است اما نه به اهمیت مورد بعدی آن: ایمیل‌ها می‌توانند تقسیم‌بندی شوند و ایمیل‌های مختلفی برای افراد مختلف ارسال شوند. طبقه‌بندی فهرست‌ها و کوچک‌تر کردن آن‌ها می‌تواند ارسال و مخاطب‌یابی را دقیق‌تر و میزان سود و بازگشت سرمایه را از متوسط آمار هم بالاتر ببرد.

ایمان خلیلیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.