ویژن کارت ایرانیان، که قرار است جایگزین کارت اعتباری در ایران شود چیست؟

تکنولوژی آگوست 17, 2016 No Comments

روزهای گذشته اخباری درباره ورود کارتهای اعتیاری معتبر جهانی به ایران رسانهای شده بود. واقعیت این ماجرا چیست؟

وزیر ارتباطات و فناوری میگوید که شرکت پست ایران، قراردادی با یک شرکت خارجی بسته که کارتاعتباری ویژهای با عنوان ویژن کارت را عرضه کند.

محمد واعظی، میگوید که با استفاده از کارتهای اعتباری بینالمللی مشکلات مردم بر سفرهای خارجی و پرداختهای بینالملل «تا حدی» حل حواهد شد.

از سوی دیگر، حسین مهری، مدیرعامل شرکت ملی پست ایران گفته که این کارتهای ویژن کارت، سه نوع طلایی، نقرهای و برنزی دارند و از هفته دولت، یعنی تا یک هفته دیگر، در ۱۵۰ شهر ایران در دسترس خواهند بود.

این مقام شرکت پست وعده داده که تا ۲ ماه دیگر «صفحه انگلیسی سایت تجارت الکترونیکی پست» راهاندازی میشود تا به قول او، «تجارت الکترونیک در ایران گسترش پیدا کند.»

یکی از مسئولان شرکتی که ویژن کارت را صادر میکند به نام حامد ذوالفقاری گفته که پس از برجام وارد ایران شدهاند. شرکتی خصوصی در مالزی هستند و با شرکت پست تعامل دارند. او گفته «طرح کارتهای پیش پرداخت مسترکارت تحت نظارت قوانین بینالمللی و بانک مرکزی اجرایی میشود.»

از امکانات ویژنکارت میتوان گفت که مردم با آن «میتوانند به ریال خرید و کارتهای خود را به صورت ارزی شارژ کنند. میزان ارز درخواستی بدون اینکه اسکناسی از کشور خارج شود در کارت قرار می گیرد. عملیات ارزی نیز از طریق صرافی ثامن انجام میشود.»

صرافی ثامن به گفته حامد ذوالفقاری، مدیرعامل شرکت ویژن کارت ایرانیان، یک شرکت خصوصی بی ارتباط با موسسه ثامنالحجج است. او اضافه کرده که عملیات ارزی این کارتهای پیشپرداخت از طریق صرافی بانک سامان انجام خواخد شد. او گفته از قوانین بینالمللی استفاده کردهاند تا بتوانند کارتی را وارد کنند که کسی نتواند آن را بلاک کند.

با توجه به عبارت پیشپرداخت و توضیحات مقامات میتوان حدس زد که این کارتها نه اعتباری (کردیت کارت) که دبیت کارت هستند.

ایمان خلیلیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.